Fotomontage med tre bilder framför landskap. Från vänster: fikapaus, prideparad och åker med traktor.

Rörelser i Hälsingland

Med anledning av produktionen Rivers of Färila, inspirerad av koreografen och dansaren Per Jonssons liv och verk, bjuder vi in till ett antal samtalskvällar i november under rubriken Teaterprat, som tar avstamp i Hälsingland, konsten, vad som formar en människa och hur man förvaltar ett arv. Vilka rörelser har skapat förutsättningar för livet i Hälsingland idag? Vi gör under kvällen djupdykningar i några av de rörelser som präglade 50-70-talen i Hälsingland och därmed också Per Jonssons uppväxt.

Tre miniföreläsningar ringar in tre olika skeenden i samhället som kanske kan hjälpa oss att se vad som varit avgörande för hur Hälsingland ser ut idag.

  • Gunilla Kindstrand, kulturjournalist leder ett samtal om Gröna vågen.
  • Lars Berglund, pedagog på Hälsinglands museum leder ett samtal om norm- och attitydförändringar.
  • Ingela Broström, byggnadsantikvarie och Elisabet Olinder, museipedagog från Länsmuseet Gävleborg leder ett samtal om jordbrukets industrialisering.

Fri entré
Fika serveras från kl. 18:00