En by i världen – förr i tiden

Anna-Clara Tidholms bok ”En by i världen – förr i tiden” vill vidga berättelserna om livet på landsbygden och dess sociala sammanhang. Hur såg livet ut för olika befolkningsgrupper på landsbygden i Sverige under andra halvan av 1800-talet?

Tilltalet i boken är öppet och lämnar stort utrymme för egna reflektioner och frågeställningar. Boken vill inspirera barn till att reflektera över sin nära historia.

  • Vad har hänt på platsen där jag bor?
  • Hur levde människorna som bodde i dessa hus?
  • Med vad lekte barnen?
  • Gick de i skolan?

Till boken finns en lärarhandledning som syftar till att inspirera till samtal och fördjupning.

  • Vad kan närområdets platser, byggnader och vardagliga föremål berätta om barns, kvinnors och mäns levnadsvillkor under olika perioder?
  • Hur såg förutsättningarna ut, i natur och miljö, för befolkning och bebyggelse förr i tiden?

Rekommenderad målgrupp: Från åk 3

Lärarhandledningen är producerad av Hälsinglands museum och Länsmuseet Gävleborg i samarbete med Anna-Clara Tidholm och etnolog Maria Vallström, Hälsinglands Utbildningsförbund med stöd av Region Gävleborg och Kulturrådet.

En by i världen – Lärarhandledning, reviderad version

En by i världen – Bok