
Familjen som försvann
Första generationen är tyst.
Andra generationen vågar inte fråga.
Tredje generationen försöker hitta svar.
Fram till den 22 februari visar Hälsinglands museum utställningen Familjen som försvann som handlar om hur minnena från Förintelsen hanteras av en generation till en annan. Utställningen är baserad på Joanna Rubin Drangers tecknade dokumentärroman Ihågkom oss till Liv, där hon skildrar sin familjs historia före och under andra världskriget. Genom bild och text belyser hon sökandet efter försvunna och förintade släktingar och om sorgen över att bli avskuren från sin historia. Utställningen är producerad av Forum för levande historia.
Vi bjuder in till visning och workshop i utställningen där deltagarna får reflektera och samtala utifrån historiska exempel och övningar. Vi lyfter frågor om det individuella och kollektiva ansvaret och hur vi aktivt kan verka för allas lika värde. Workshopen ger en ökad förståelse för hur vi påverkas av historien och redskap för att förstå och vilja påverka vår egen tid.
Målgrupp: För årkurs 7– 9, gymnasiet och vuxenutbildning. Vi kan ta emot grupper om ca 25 personer.
Tidsåtgång: 60 – 80 min
Plats: Hälsinglands museum
Pedagogiken är utformad med tanke på skolans läroplan: I skolans kunskaps- och demokratiuppdrag ingår att arbeta med olika perspektiv, däribland det historiska. I läroplanerna för grundskolan och gymnasieskolan står bland annat att ett historiskt perspektiv i undervisningen ska utveckla elevernas förståelse för samtiden och beredskap inför framtiden, samt utveckla sin förmåga till dynamiskt tänkande.
I utställningen Familjen som försvann berörs både teman och sakkunskap som är centrala i olika ämnen som samhällskunskap, svenska och historia.
Frågor och bokning
- Cecilia Olsson, pedagog
Publiceringsdatum
- Publicerad
- Uppdaterad


