Hoppa till innehåll

Hälsinglands fornhistoria i kommande utställning

Museet har börjat arbeta med en ny utställning som gör nedslag i Hälsinglands verkligt gamla historia. I det som kallas forntid eller förhistoria: stenålder, bronsålder och järnålder. Ett antal öppningar till den äldsta historien, den som inte bärs fram av texter och dokument, utan av berättande föremål och lämningar.

Ett av de mer spektakulära föremålen vi kommer att visa är stockbåten från Fiskeby. Norrlands äldsta båt, 2 500 år gammal. Den kom i dagens ljus 1892 när man grävde en kanal för att dika ut en myr i Fiskeby utanför Hudiksvall.

På sex fots djup låg det som långt senare skulle visa sig vara Norrlands äldsta båt. Det var ett ganska vanligt fynd när man grävde för sjösänkningar eller utdikningar. I Sverige finns runt 1000 fynd. Stockbåtar är urholkade ur en enda stock. Fiskebybåten tillverkades av en tall som var minst 60 cm bred. Det som gör Fiskebybåten så unik är alltså åldern. Undersökningar har visat att den kan dateras till ungefär 500 f Kr. Större bronsåldersfynd är ovanliga i Hälsingland och Norrland.

En gång fraktade den varor och folk, troligen i en avsnörd havsvik här vid Hälsingekusten. Båten kan ta fem paddlare och närmare ett ton i frakt. Den är välbyggd och vacker, bottnen är flathuggen och akterstäven avslutas med en utskjutande planka.

Vad fraktade stockbåten? Vilka människorna for fram med den i forntiden? Jägare, fiskare, tidiga bönder? Handlade de med omvärlden? Båttypen liknar sydskandinaviska stockbåtar och vi vet att handelskontakterna i Sydskandinavien var långväga. Redan då.

Idag fraktar stockbåten från Fiskeby dock enbart de historiska frågorna.

Publiceringsdatum

  • Publicerad