Hoppa till innehåll

Kommande workshops till ”Familjen som försvann”

Hälsinglands sparbank har beviljat museet bidrag från för att kunna genomföra pedagogik som uppmärksammar Förintelsen och hur vi som lever idag kan hantera minnena av den.

I samband med utställningen ”Familjen som försvann” som visas på museet med start 21 september kommer vi därför att arrangera tre workshops med illustratören Jens Ahlbom där deltagarna får teckna händelser eller upplevelser ur sitt liv, med inspiration från utställningen.

Under hösten kommer också ett samtal att hållas med Joanna Rubin Dranger utifrån serieromanen ”Ihågkom oss till liv” (2022), vilken utställningen bygger på. I den berättar Joanna Rubin Dranger om sökandet efter sin judiska familjs gömda historia och om smärtan över att bli avskuren från sin historia.

Läs mer här, om den kommande utställningen "Familjen som försvann".

Publiceringsdatum

  • Publicerad
  • Uppdaterad

Samarbeten, sponsorer eller partners

  • Hälsinglands Sparbank