
Joel Bergroth ny museichef
Rekryteringsprocessen är nu avslutad och en enig styrelse har kommit fram till att erbjuda Joel Bergroth tjänsten som chef för Hälsinglands Museum.
- Joel Bergroth är sedan 10 år anställd som antikvarie på Hälsinglands Museum och har därmed stor erfarenhet av verksamheten. Han har även under många år haft uppdraget som tillförordnad museichef om ordinarie chef varit frånvarande, vilket gör att han kan gå direkt in i den nya tjänsten, säger styrelseordförande AnnMargret Knapp.
Joel Bergroth tillträder som museichef 15 juni.
- Jag vill såklart tacka för förtroendet att leda Hälsinglands Museum som är en fantastisk och viktig kulturaktör i regionen. Jag ser fram emot att utveckla verksamheten tillsammans med medarbetare, styrelse och samarbetspartners. Museet har en stark grund att bygga vidare på. Tillsammans kan vi fortsätta stärka museets roll som en öppen och relevant mötesplats där konst, historia och kulturarv möts och engagerar människor i alla åldrar, säger Joel Bergroth.
Publiceringsdatum
- Publicerad
- Uppdaterad